Ödemelerinizi Kredi Kartı İle Taksitli Olarak Gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir' in Her Yerinde Kaliteli ve Hesaplı Hizmet!

Ücretsiz Keşif! Tesisat İşleri İçin

0507 335 40 17 - 0232 245 60 03
.

Su Saati Kollektörü

Sayın Kat Malikleri

Damacana su kalitesinden daha yüksek ve İZSU Genel Müdürlüğü tarafından şebeke suyu olarak sizlere sunulan içme suyunun kalitesini, birinci derecede binanızda kullanılan boru ve kollektörlerin (sayaçların takıldığı yerler) etkilediğini biliyor musunuz? Bilindiği üzere binanızda bulunan sayaçların ve bulundukları yerlerdeki kolektörlerin yükümlülüğü siz apartman sakinlerine aittir.Ancak uzun yıllar boyunca bahse konu olan kollektörlerin revize edilmemesi sonucunda kullanılan malzemenin paslanma ve özellikle açıkta kalan kısımların hava ile teması sonucunda korozyona uğraması, insan sağlığına zararlı birçok bakteri ve kanserojen maddenin oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu durum siz kat maliklerinin temiz ve yüksek kaliteli suyun kalitesiz halde kullanmanıza ve sağlığınızın bozulmasına sebep oluyor.Ailenizin ve sorumlusu olduğunuz kat maliklerinin sağlığını korumak adına; mevcutta kullandığınız kolektörü Ek de ki  İ.Z.S.U ’nin onayladığı yeni kollektörlerimiz ile değiştirmeyi teklif ediyoruz.

Paslanmaz kolektör projesinde kullanılan ürünlerin tamamı firmamız tarafından bina ömrü boyunca paslanmazlık garantisi altındadır.

Saygılar Sunarız…

NOT:

KULLANILACAK MALZEMELERİN TAMAMI TSE BELGELİ VE PASLANMAZ ÖZELLİKLİ OLACAKTIR.

304 KALİTE PASLANMAZ ÇELİK KOLLEKTÖR

PRİNÇ VANA VE FİTTİNGS PARÇALARI

PPRC BORU VE FİTTİNGS PARÇALARI

KEŞİF VE FİYATLANDIRMA ÜCRETSİZDİR.

Yeni Su Saati Kollektör Sistemi İzmir’de

Sayın apartman, site yönetimleri ve daire sakinleri; size eski su kollektör sisteminizi onaylamış yeni su kollektörü sistemiyle degiştirmeyi sunuyoruz. Çaglar Tesisat sizlere sağlıklı ve kaliteli su kullanmanız için, yeni paslanmaz çelik kollektör sistemi kurmanızı öneriyor.

Paslanmaz Çelik Su Saati Kollektörü

Yeni su saati kollektörlerimiz çelik 304 materyalden üretilmiştir ve 50 yıl paslanmaya karşı garantilidir! Sizin ve sevdiklerinizin sağlıklı su tüketmesi için yeni paslanmaz çelik su saati kollektör sistemlerimizi tercih ediniz.

Neden Yeni Su Kollektör Sistemimizi Tercih Etmelisiniz?

  • Yeni su kollektörü sistemimiz 50 yıl paslanmaya karşı garantilidir.
  • Su Kollektörü Sistemimiz suyu eşit basınçlı olarak dağıtmaktadır.
  • Kollektörde su bozulmasını, kirlenmesini önler.
  • Paslanmış borulardan geçen suyu elbette kullanmak istemezsiniz. Yeni Su Kollektör sistemimizle paslanma sorun olmaktan çıkmaktadır.
  • Su Kollektöründe kullanılacak olan tüm malzemeler garantilidir.
  • Yeni Su Kollektör Sistemimiz daha ucuz, daha kaliteli, montajı kolay bir üründür.

Sizde binanızdaki eski su kollektör sisteminizi yenisi ile değiştirmek istiyorsanız ücretsiz keşif için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU SAATİ KOLLEKTÖR SİSTEMİ
Şekil 1 Mevcut Haliyle Su Kollektör Sistemleri

 

Örneklerde de görüldüğü gibi mevcut ve yaygın olarak kullanılan sistemler başta sağlık sorunları olmak üzere görüntü kirliliğini, su kaçaklarını beraberinde getirmektedir. Bu tip kollektör sistemleri aynı zamanda kayıp-kaçak olarak belediyelerimize kontrol edilemeyen maliyetler olarak ortaya çıkarmaktadır. Dahası bu tip maliyetler zamanla halk nazarında belediyeye olan güvensizliği ve pahalı su satıldığı algısını oluşturmaktadır. Belediyeler halka hizmet için katlandıkları maliyetleri düşürdükleri ölçüde verimli ve halk için çalışmış olacaklardır. Örneğin, bir su abonesinin katlanacağı kayıp kaçak bedelinin faturalardan kaldırılması, bu tip doğal kaynak israfının önüne geçmesi bir tarafa bireyler için önemli bir katma değer olacaktır. Her seçim döneminde halka vaat olarak bir çok argüman sunmaktansa, bu şekilde net bir uygulama doğrudan halkın cebini ilgilendiren bir katkı kendiliğinden seçim kampyasına dönüşecektir. Zamanla nesillere devredilen kamusal bilinçle tarihde de yer alacak bir çalışma olmaktadır.
Belediyenin bir çok katma değerle arıttığı ve bina girişine kadar şebeke suyunun temiz kalması konusundaki çabaların boşa gitmemesi için su dağıtım şebekelerinin temizliği son kullanıcı olan aboneler için ne kadar öenmli ise hizmeti sunan belediyeler için de prestij olacaktır. Bu nedenlerle dış ortam şartlarından kaynaklanan bozunmalar, erozyon gibi doğrudan sistem güvenliğini etkilemektedir. Ancak firmamızın uyguladığı 304 ÇELİK PASLANMAZ KOLLEKTÖR en az 50 yıl garantilidir

13848169 IMAG0063

Ürünün hammaddesi olan 304 PASLANMAZ ÇELİK kendiliğinden oldukça uzun ömürlü bir niteliğe sahiptir. Teknik özelliklerinden de bu gerçeklik ortaya çıkacaktır (Ek:1). Abonelere sağlanan hizmetin aboneler için oldukça düşük maliyette olmasına rağmen kamusal anlamda ve il özelinde sağlayacağı faydalar oldukça yüksektir. Sağlanacak bu faydalar aboneler için, belediyeler için ayrı ayrı başlıklar halinde anlatılacaktır.
1.1. Abonelere Sağlayacağı Faydalar
Yapılacak 304 ÇELİK PASLANMAZ KOLLEKTÖR montajıyla binaya kadar temiz gelen ancak içerisinde kum tanecikleri, olası ağır metaller olan suyun sistem içerisindeki filtreden geçerek saglıklı bir içme suyu haline gelmesinin yanında kombi,çamaşır ve bulaşık makinaları gibi şebeke suyuna muhtaç olan cihazların güvenliğine katkı sağlayacaktır.

Bina içersindeki abonelerimize eşit olarak suyun dağılmasını sağlar.

– Eski hali ile yeni hali arasında sistemlerin görüntü kirliliğine ortamdan uzaklaştırma hedeflenmektedir

                    unnamed

    20140414_160732                                     20140414_160710

Resim 1 Mevcut Su Dağıtım Sistemi

– Eski sistemde harcanan zamanın yarısı kadar bir zamanda montaj ve kaçak su kullanımının engellenmesi, dış müdahalelere engel içeren kapalı devre sistemi, şebeke güvenliğini sağlamaktadır.
1.2. Belediyelerimiz Sağlayacağı Faydalar
Uygulanacak bu sistemle;
– Belediyelerimizin abonelerimize ücretsiz olark montajda kullanmış olduğu tesisat malzemelerinden tasarruf edecektir.
– Belediyelerimizin bu işler için kullanmış olduğu işçi ve iş gücü kaybı ortadan kalkacaktır. Belediyeler için bunun sağlayacağı tasarruf ölçülemez.
– Yüksek maliyetlerle kurulan arıtma tesislerinde arıtılan suyun kullanımdan hemen önce kirlenmesiyle oluşan ve tespit edilemeyen zararlar ortadan kalkacaktır.
Aşağıda örnekleri belirtilen kaçak su kullanımının önüne geçilmesi mümkündür. Bu sayede belediyelerimizin kaçak su kullanımını tespit etmek için iş gücü maliyetinin önüne geçilmektedir.

                                        BASINDA KAÇAK SU KULLANIMI

indir

                                   İZSU’DAN “KAÇAK SU” OPERASYONU
Su tasarrufu için yoğun çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kaçak su kullananlara da göz açtırmıyor. Kentte 2 bine yakın işyeri ve konutta “sayaç dışı” su kullanımı tespit eden İZSU ekipleri, sıkı takip sonucunda kaçak su oranını yüzde 60 azalttı. Susuzluk tehlikesine karşı kente yeni su kaynakları kazandırmak için yatırımlarını hızlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da su kaçaklarını önleme çalışmalarını yoğunlaştırdı. İzmir’de yüzde 60’lara ulaşan su kaçaklarını önleme hedefinde önemli mesafeler kat eden ve yürüttüğü çalışmalarla kaçak oranını yüzde 44’e indiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, suyu yasadışı kullananlara da geçit vermiyor.
İZSU bünyesinde görev yapan Kaçak Su Ekipleri, yaptığı denetimlerde ve aldıklarla ihbarla son 4 yılda kentte 1914 adet kaçak su kullanımı tespit etti. İş yeri, konutlar veya hiç abone olmayan bu kaçak kullanımlara 672 bin YTL’lik ceza yazılırken suları da kesildi. Bu sıkı takip sonucunda kentteki kaçak su kullanım oranı yüzde 60 azaldı. Kaçak su kullananların yarıdan fazlasının, abone olan ancak borcu yüzünden sayacı sökülen vatandaşların oluşturduğu bildirildi.
Mahallede kaçak su şaşkınlığı
Geçtiğimiz günlerde Karabağlar’dan gelen bir ihbarı değerlendiren ekipler, mahallede kaçak su kullanımı tespit etti. İZSU’nun mahallerinde yeni kanal ve su çalışması yapmak için geldiğini sanan vatandaşlar, yol kazıldığında altından kaçak su borusu çıktığını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Kaçakların, fiziki başta olmak üzere ölçüm hataları, tahakkuk kayıpları, denetim dışı kullanımlar ve yasal olmayan kullanımlardan oluştuğunu belirten Büyükşehir Belediyesiyetkilileri, “Su kaçaklarını önlemek, suyun bir damlasını bile değerlendirmek için çalışmalarımızı çok yönlü olarak sürdürüyoruz. Kenti izole sayaç bölgelerine ayırarak Su Kaçakları Kontrol Projesi uyguladık. Su kayıplarını azaltmak için İzmirlilerin kullandığı suyun miktarı, faturalanamayan su oranları ve basınçları kontrol ediyoruz. Kente suyun aktarımını sağlayan ana iletim ve dağıtım hatları da SCADA sistemi ile izleniyor. Yasal olmayan kaçak kullanımlara ekiplerimiz hemen müdahale ederek, gerekli yasal işlemi başlatıyor. Amacımız daha etkin izleme-değerlendirme ve su kaçağı tespit çalışmaları ile su kaçağı oranını en az seviyeye düşürmek” diye konuştu.
Şebekeden çalıyorlar
Borcundan dolayı sayacı sökülen ve 3 ay boyunca herhangi bir işlem yaptırmayan aboneleri bilgisayarda tespit eden İZSU’nun Kaçak Su Ekipleri, adreslere giderek sayaçları kontrol ediyor. Sayacı ters bağlayan abonelerin sayacı sökülüp yerine yeni sayaç takılıyor, sayacı mühürleniyor ve kaçak su işlemi uygulanıyor. Sokaktaki ana şebekeye galvaniz boruyla direkt bağlantı yapanlar için ise eğer evde veya işyerinde kimse yoksa ya da kapı açılmıyorsa, kompresör devreye giriyor. Yol kazılarak ana şebeke borusuna tapa takılıyor böylelikle ana şebekeden gelen su iptal ediliyor. Ardından kullanılan su miktarı hesaplanıyor. Yasal olmayan su kullanan vatandaşlar bunun bedelini de kullandığı 1 metreküp suya 5 katı daha fazla para vererek ödüyor. İZSU Tarifeler Yönetmeliği’ne göre kaçak su kullananlara 21 – 100 metreküp arasında yani 3. baremden işlem yapılıyor. Abone değilse veya sarfiyatları görünmüyorsa daire başına günde bir metreküp su tüketildiği varsayılıyor ve borcunu ödemediği takdirde abone olmadığı için icra takibi başlatılıyor.
ASKİ’den kaçak su operasyonu
Hürriyet Haber
14 Kasım 2009 – 00:00Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 – 19:24

 

Sağlık Sokak’ta şebeke su borusuna yapılan bağlantıyla 7 yıldır kaçak su kullandığı tespit edilen binanın suyu kesildi.
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce, şehir şebeke su borusuna yaptığı bağlantıyla 7 yıldır kaçak su kullandığı belirlenen binanın suyu tamamen kesildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kaçak Su İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan denetimde, şehir şebeke su borusuna yapılan bağlantıyla 7 yıldır kaçak su kullandığı tespit edilen Sağlık Sokak’ta bir binanın suyu kesilerek yasal işlem başlatıldı.
240 bin TL su parası
Su Kanal İşletme Daire Başkanı Hüseyin Soydar, bazı abonelerin su faturalarını ödemek yerine, çeşitli yöntemlerle kaçak su kullanmayı sürdürdüklerini belirtti. Soydar, 7 yıl boyunca her türlü uyarılara rağmen su borcunu ödemeyen binanın su parasının şu anda yasal faizleri hariç 240 bin lira civarında olduğunu bildirdi.
SU Kanal İşletme Daire Başkanı Hüseyin Soydar, kaçak su kullanımını engellemek için rutin uygulamaları etkin bir şekilde sürdüreceklerini ifade etti. Soydar, ayrıca şebekeden kaynaklı sızıntı ve benzeri kayıpların önlemek için yoğun bir çalışma yaptıklarına işaret ederek, uyarılara karşın su borçlarını ödemeyen abonelerin sularının kesileceğini bildirdi. (Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/aski-den-kacak-su-operasyonu-12942839)

2. Kollektör Tanım ve Çeşitleri
304 Paslanmaz çelik hammadde olarak mutfak malzemeleri olarak anılan bir çok üründe kullanılmaktadır. Bu haliyle de gıda tüzüğüne uygundur. Su saati kollektör tüm gövde 304 marka çelik olup üst kapak ve tüm çıkışları da paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Su saatlerinin çaplarına göre görsellikler farklılalaşabilmektedir. Firmamızca kullanılacak iki tip kollektör mevcuttur.
2.1. Tüp kollektör: Daire sayısına göre üretilir.orta gövde genelde 63 mm gövdeye şebeke suyu girişi 50 mm gövdeden su saatlerine çıkışlar 25 mm olarak üretilir.

IFD_0989

2.2. Ekli Kollektör: Tüp kollektöre göre ekli olarak üretilir.gövde 63 mm gövdenin giriş kısmı dış diş ,cıkış iç diş, saat çıkışı 25 mm olarak üretilir.saat çıkışı ayriyetten dişli olarak üretilebilir.

IFD_0993           IFD_0998                IFD_0996

İnsanların ve hayvanların yapıları %60 – %70’e, bitkilerin ise %95’e varan oranda sudan oluşmaktadır. Su tüm canlıların hücrelerine gerekli yapıcı ve hayati ihtiyaç duyulan maddeleri taşır.

İnsan günde yaklaşık 2,5 litre su kaybeder ve bunu gıda ve içecek yoluyla geri alması gerekmektedir. Dünyamızın % 71’i suyla kaplıdır ancak bunun sadece % 0,7’si içme suyu kullanımına uygundur, geri kalan kısmı tuzlu su okyanuslar ve denizlerdir. Yine büyük miktarda su buzdağları olarak kutuplarda ve buzullar olarak dağlardadır. Büyük miktarda su, çıkarılması ekonomik olarak mantıklı olmayacak seviyede, yer altındadır.
Günümüzde içme suyumuzun %65’ini yer altı kaynaklarından, %11,5’ini yüzey sularından, %10’unu nehirlerden, göllerden, barajlardan, %8’ini kaynak sularından ve %5,5’ini de deniz suyundan tatlı su kazanımı ile elde etmekteyiz. İçme ve kullanma suyu tesisat sistemlerinde kullanılan metal hammaddeli boru sistemlerini, antik ve ortaçağda kullanılan seramik esaslı malzemelerden sonra ikinci nesil olarak nitelemek doğru olacaktır. İlk zamanlarda tercih edilen metal kurşun olmasına karşın, sağlığa zararlı etkileri tespit edilince yerini galvaniz borulara bırakmıştır.
Son 10 – 20 yıldır da galvaniz boru aşırı korode olması sebebiyle azalan bir oranda kullanım imkanı bulurken, yerini bakır borular almaktadır. Ancak uzmanlar da biliyor ki bakır da korozyona açıktır. Plastik borular için pratikte korozyon problemi diye bir şey yoktur ve bu sebeple de kullanımı artan plastik borular kolay zarar görmesi ve kanserojen madde içermesi ile, tesisat sistemlerinde üçüncü nesil olarak çelik metaryeller kabul edilmektedir.Bu açıdan 304 ÇELİK KOLLEKTÖR hem saglıklı hemde uzun ömürlü oldugu için belediyelerinizin yükünü en az seviyelere düşürecektir.

EK. 1. 304 PASLANMAZ ÇELİK KOLLEKTÖR SİSTEMİ TEKNİK BİLGİ

304 Kalite Paslanmaz ÇelikÜ
Düşük Nikel İçeren Paslanmaz Çelikler
Karbon İçeriği

304 Kalite Paslanmaz Çelik

ASTM 304 (Kalite 304) en büyük paslanmaz çelik başarı hikâyesidir. Tüm paslanmaz çelik üretiminin %50 ‘sini ve paslanmaz tüketiminin yaklaşık yarısını oluşturarak, hemen hemen tüm endüstriyel uygulamalarda kullanılır.
304 sadece her uygulamaya uyabilen bir paslanmaz çelik değildir; aynı zamanda 304 ‘ün niteliklerini anlamak, istenilen bir uygulamada paslanmaz çeliğin uygunluğunu tanımlamada pratik bir temel ve östenitik paslanmaz çelik grubunun malzemelerini karşılaştırmak için mükemmel bir temel sağlar. 304 ‘ün kullanımıyla ilgili tatmin edici bir tecrübeye ve derin çekme özellikleriyle ilgili bilgiye hepimiz sahibizdir. Çatal-bıçak takımlarınız, (18/10 ve 18/8 işaretlemelerine bakınız), düdüklü tencereleriniz, lavabolarınız ve hatta disketlerde kullanılan metalik kısım 304 paslanmaz çeliğindendir.

Bileşenleri:
Kalite 304L (Lütfen Tablo-1 ‘e bakınız), kaynakla tutturulmuş parçalarda mümkün olabilecek korozyon hassasiyetini önlemek amacıyla arasıra kullanılan düşük karbonlu bir 304 ‘tür. Kalite 304H (Lütfen kimyasal değerler tablomuza bakınız), dayanımı artırır, (özelikle 500 ºC üzerindeki sıcaklıklarda) 304L ‘e göre daha yüksek bir karbon içerir. Hassas korozyon ihtimali olan uygulamalar için bu kalite kullanılmaz.

304 ‘ün Bileşenleri ve İlgili Kalite ‘ler

Standard Adı Kalite %C %Si %Mn %P %S %Cr %Ni
ASTM 304 304 0,08 1,00 2,00 0,045 0,03 18,0-20,0 8,0-10,5
304L 0,03 1,00 2,00 0,045 0,03 18,0-20,0 8,0-12,0
304H 0,04-0,10 1,00 2,00 0,045 0,03 18,0-20,0 8,0-12,0

Not-1: Aralık olarak verilmeyen % oranları maksimum oranları göstermektedir.
Not-2: Bu değerler ASTM A240 ‘da, plaka, saç ve rulo için tanımlanmış değerlerdir. Diğer bazı ürünler için tanımlama bu değerlerden biraz farklı olabilir.

304L ve 304H ‘ın her ikisi de plaka (yassı ürün) ve boru için uygundur, fakat 304H stok öncesi daha az bulunabilir. 304L ve 304H bazen standart 304 gibi stoklanır. (Test sertifikaları bunun “L” ‘mi “H” ‘mı olduğunu teyit eder)
Korozyon Dayanımı:
304 Kalite çok geniş bir alanda mükemmel bir korozyon dayanımına sahiptir. Birçok mimari inşaat uygulamalarında paslanma yapmaz. Ayrıca, birçok gıda üretimi ve prosesi yapılan çevrelerde, kolayca temizlenip, organik kimyasallara, çok geniş bir alanda inorganik kimyasallara ve renkli boya maddelerine karşı dayanıklıdır. 304 Kalite, orta sıcaklık da ki klorit ortamlarda, 50 ºC üzerindeki sıcaklıklarda çekme kuvvetinin uygulandığı stres korozyonu kırılması ve çekirdeklenme ve çatlama korozyonuna maruz kalır. Bunun yanında, kısa süreli aralıklarla ve temizliğin düzenli yapılıp, uygulandığı (örneğin tencerelerde ve bazı yat bağlantılarında) yerlerdeki ılık klorit ortamlarda başarıyla uygulanabilir.

Isı Dayanımı:

304 Kalite 870 ºC ‘de ki kısa süreli aralıklarla çalışıldığı ve 925 ºC ‘de ki sürekli çalışıldığı yerlerde iyi bir oksitlenme dayanımına sahiptir. 304 ‘ün 425 – 860 ºC aralığında, eğer takip eden uygulama oda sıcaklığındaki sulu ortamlardaki çalışma ise, tavsiye edilmez. Fakat bu sıcaklık aralığının üzerinde veya altında değişen ortamlarda bazen iyi performans gösterir. 304L kalitesi karbür çökelmesine karşı daha dayanımlıdır ve yukarıda bahsi geçen sıcaklık aralığında kullanılabilir. Yüksek sıcaklıkta malzeme dayanımının önemli olduğu yerlerde, yüksek karbon değerlerine ihtiyaç duyulur. Örneğin AS1210 basınç kapları kodu 304L ‘nin kullanım operasyon sıcaklığını 425 ºC ile sınırlar ve 304 kalitenin kullanımı, 550 ºC sıcaklığın üzeri için, karbon değeri %0,04 ve daha yüksek değerlere kısıtlanır.
304 Kalite sıvılaştırılmış gazların düşük sıcaklıklarda mükemmel bir tokluğa sahiptir ve bu sıcaklıklarda uygulaması da bulunur.

Fiziksel ve Mekanik Özellikleri:
304 Kalitenin ASTM A240m ‘de verilen Mekanik Özellikleri (Tavlanmış Olarak)
Çekme Mukavemeti Min. 515 Mpa %0,2 Akma Mukavemeti Min. 205 MPa
Uzama % Min. %40
Sertlik (Brinell) Maks. 201 HB
Sertlik (Rockwell) Maks. 92 HRB
Sertlik (Vickers) Maks. 210 HV

Not: Diğer standartlarda özellikler çok az farklı olarak verilmektedir.
304 Kalitenin Fiziksel Özellikleri (Tavlanmış malzemenin tipik özellikleri)

Yoğunluk 8.000 Kg/m3
Akma Modülü 193 GPa
Ortalama Termal Uzama Katsayısı 0 – 100 ºC 17,2 µm/m/ ºC
Ortalama Termal Uzama Katsayısı 0 – 315 ºC 17,8 µm/m/ ºC
Ortalama Termal Uzama Katsayısı 0 – 538 ºC 18,4 µm/m/ ºC
Termal İletkenlik 100 ºC ‘de 16,2 W/m.K
Termal İletkenlik 500 ºC ‘de 21,5 W/m.K
Spesifik Isı 0 – 100 ºC 500 J/kg.K
Elektrik İletkenliği 720 nOhms.m
Diğer östenitik kaliteler gibi, tavlanmış şekildeki 304 de neredeyse manyetik değildir. (çok düşük manyetik özellik). Fakat soğuk haddelendikten sonra, önemli ölçüde manyetik özelliğe sahip olabilir. (Tavlamayla tersine çevrilebilir) Diğer östenitik çeliklerde olduğu gibi, 304 de ancak soğuk haddeleme ile sertleştirilebilir. 1.000 MPa ‘lı aşan kopma mukavemet değerlerine ulaşılabilir ve talep edilen miktar ürün şekline bağlı olarak da özel soğuk haddelenmiş, mukavemeti yüksek bir sipariş de verilebilir. (Bakınız ASTM A666 veya EN 10088-2) Tavlama işlemi 304 kalitede uygulanan ana ısıl işlemdir. Bu 1.010 – 1.120 ºC ‘ye kadar ısıtıp, hızlı bir şekilde soğutmayla –genelde suya daldırma- gerçekleştirilir.

Üretilebilirlik:
304 Kalite mükemmel bir şekillendirilebilme özelliğine sahiptir. Isıl işlemle ara yumuşatma operasyonu yapmadan derin çekme işlerinde kullanılabilir. Bu özelliği derin çekmenin (sıvama halk dilinde) üretiminde kullanıldığı kaplar, tencereler gibi ürünlerin üretiminde, bu malzemenin tercih edilmesine neden olmaktadır. Kolayca kesilip, endüstriyel, mimari ve taşımacılık alanlarındaki diğer parça çeşitlerine şekillendirilip, kullanılabilir.
304 kalite kaynaklanabilirlik açısından da uygun olup tüm standart kaynak teknikleri kullanılabilir. (Oxyacetylene normalde kullanılmamasına rağmen) Kaynak sonrası uygun şekilde yapılmış temizleme tavsiye edilmesine rağmen, kaynak sonrası tavlama, 304 ‘ün korozyon dayanımını koruması açısından bazen gerekli değildir. 304L kaynak sonrası tavlama işlemi gerektirmez ve ağır ölçü üretimlerinde geniş yer bulur. 304 ‘ün işlenebilirliği birçok karbon çeliklerinden daha düşüktür. 304 gibi standart östenitik çelikler, yavaş hızlarda ve ağır beslemeyle, sert ve keskin uçlar ve soğutma sıvısı kullanarak kolayca işlenebilirler.

Bu Nedenlerle :
304 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri olup, en yaygın kullanılanıdır. Bu paslanmaz çelik kalitesi; kimyasal bileşiminin, mekanik özelliğinin, kaynak yapılabilirliğinin ve korozyon-oksidayson direncinin fiyatına oranla çok iyi olması sebebiyle tercih edilir. Bu paslanmaz çelik kalitesi piyasada kolay bulunabilirlik açısından, kolay şekil verilebilmesi açısından ve rahat kaynak yapılabilmesinden ötürü en sık tercih edilen paslanmaz kalitelerinden birisidir. Bu kalitedeki malzemelerin korozyona dayanımı 303 kalite paslanmaz çeliklere oranla daha yüksektir.

Ada Tepe Alsancak Ayrancılar Bahceler Arası Bahçelievler Balcova Basın Sitesi Basmane Bayraklı Bergama Bornova Buca Cennet Çeşme Çamlık Çankaya Çeşme Çeşme Altı Çiğli Eski İzmir Eşşefpaşa Fahrettin Altay Gaziemir Görece Göztepe Gümüldür Güzel Bahçe Güzel Yalı Hakim Evleri Hatay İncir Altı İşçi Evler Karabağlar Karataş Karşıyaka Konak Kooperatif  Evleri Kordon Limontepe Menderes Menemen Midhat Paşa Ödemiş Özdere Poligon Sahil Evleri Sanrıç Seferi Hisar Selcuk  Şirinyer Tire Torbalı Urla Uzundere Üç Kuyular Üçyol Varyat Yelki Yeni Çamlık Yeşilyurt Zeytinalanı

Su Saati Kollektörü Resimleri